Haber

Devletin desteğiyle Şırnaklı 14 kadın sera sahibi oldu

Devletin de desteğiyle Şırnaklı 14 kadın sera sahibi oldu.

ŞIRNAK Şırnak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği proje sayesinde Şırnaklı 14 kadın sera sahibi oldu.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen ‘Seralara Kadın Eli Projesi’ kapsamında Şırnak, Cizre, Silopi ve İdil ilçelerine bağlı köy ve beldelerde 14 kadına yüzde 75 hibe verildi. toprakları tarıma kazandırıyor, kadınların üretimine katkı sağlıyor ve vatandaşlara iş imkanı sağlıyor. .

Sağlanan destekle Şırnak Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, her biri 250 metrekare alana sera kurarak kadınlara yüzde 75 hibe ile 500 bin kışlık sebze fidanı desteği sağladı. Şırnak Valisi Osman Bilgin, seraları gezerek burada incelemelerde bulundu ve çiftçilerle sohbet etti. Şırnak Valisi Osman Bilgin, “Tek çaremiz üretim, Şırnak ilinin ihtiyacının sadece yüzde 7’sini üretiyoruz. Bu üretim aşamasında vatandaşlarımızın üretmesi gerekiyor. Örtü altıcılıkta veya farklı tarım alanlarında vatandaşımızın yanındayız, canı ne istiyorsa ne istiyorsa vatandaş burada bire bir ürettiğinde burada kaliteli tüketebiliriz o yüzden burada üretmek her şeyin başı kadının elinin değdiği proje Şırnak’ta seracılık ve bu alanda kim isterse sınır yok sınır yok hayat var hayat huzur huzur güven bu yüzden kadınlarımızı sonuna kadar destekliyoruz “Hanımlarımızın olduğu yerde kalite vardır” aynı zamanda” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Altan Altan, “İlimizde sebzecilik yok denecek kadar az. serada 250 metrekare alanda 14 adet sera kurduk.14 kadın üretici için yüksek tünel seralar yaptık.Bu alanda seracılığı geliştirmek istiyoruz.Yeşilliğimiz hasada geldi.Sayısını artırmak istiyoruz. Bu yıl 500 bine yakın üreticimize fidan verdik. Bunun yüzde 75’ini bakanlığımız karşıladı. Yüzde 25’ini de çiftçilerimizden alıyoruz. Amacımız Şırnak’ın sebzecilikte dışa bağımlılığını bitirmek” dedi. dedim.

Çiftçi Bahar Yıldırım ise, “İl tarım müdürlüğümüzden ‘kadın eli’ projesiyle temel aldık. 250 metrekarelik alanda bize sera ve fidan takviyesi verdiler. Seralarımızda fideler ve kadınlarımıza iş imkanı var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu