Haber

İstanbul’da Yaşam Maliyeti Aylık 4 Asgari Ücrete Yaklaştı

İstanbul Planlama Ajansı’nın araştırmasına göre İstanbul’da yaşam maliyeti geçen yılın aynı ayına göre yüzde 80,59 arttı. İstanbul’da 4 kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 42 bin 593 lira olarak hesaplandı.

İstanbul’da yaşamanın maliyeti aylık 42.593 TL oldu

İstanbul Planlama Ajansı’nın araştırmasına göre İstanbul’da yaşam maliyeti geçen yılın aynı ayına göre yüzde 80,59 arttı. İstanbul’da 4 kişilik bir ailenin ortalama yaşam süresi 42 bin 593 lira olarak hesaplandı.

İstanbul Planlama Ajansı’ndan yapılan açıklamaya göre, İstanbul’da yaşam maliyeti bir önceki aya göre yüzde 9,69, bir önceki yılın aralık ayına göre ise yüzde 54,34 arttı.

Geçtiğimiz yılın ağustos ayıyla karşılaştırıldığında İstanbul’da yaşam maliyetindeki yıllık (son 12 ay) artış yüzde 80,59 oldu. Böylece ağustos ayında İstanbul’da 4 kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 42 bin 593 lira olarak hesaplandı. İstanbul’da ortalama yaşam maliyeti bir önceki aya göre 3 bin 765 lira arttı.

Hanelerin sıklıkla kullandığı bazı eşyaların geçen yılın ağustos ayına göre fiyat artışlarına bakıldığında en dikkat çekici fiyat artışlarından birinin %144,37 artışla zeytinyağı fiyatlarında yaşandığı görüldü.

haberceyhan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu