Haber

Soylu’dan Diyarbakır’daki Patlamaya İlişkin Açıklama: Gözaltı Sayısı 5’e Çıktı

Diyarbakır’da çevik kuvvet polisini taşıyan servis aracının geçişi sırasında azarlama meydana geldi. Patlama nedeniyle 8 polis memuru yaralanırken, gözaltı sayısı 5’e yükseldi. Patlamayla ilgili konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sorgulanan kişi, aracı buraya getirdiğini ve bombayı kendisinin düşürdüğünü itiraf etti. 2004 yılında kardeşi terör örgütündeyken güvenlik güçlerimiz tarafından etkisiz hale getirilen birisi” dedi. dedi.

Gözaltı sayısı 5’e yükseldi

Diyarbakır Mardin karayolu üzerindeki Yeşil Vadi Mahallesi Hayvan Borsası’nda çevik kuvvet polislerini taşıyan servis aracının geçişi sırasında patlama meydana geldi. Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine çok sayıda sağlık ve polis ekibi sevk edildi.

Patlamada yaralanan 8 polis memuru, 112 Acil Sağlık ekipleri tarafından hastanelere kaldırıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, çevik kuvvet polislerini taşıyan servis aracının geçişi sırasında meydana gelen ve 1 sivil ile 8 polisin yaralandığı saldırıyla ilgili soruşturma başlattı.

Görevli Cumhuriyet Savcısı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 3 zanlının daha gözaltına alındığı, gözaltı sayısının 5’e çıktığı öğrenildi.

“Sorgulanan kişi aracı buraya getirip bombayı attığını itiraf etti”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır’da çevik kuvvet polislerini taşıyan servis aracının geçişi sırasında meydana gelen patlamayla ilgili açıklamalarda bulundu.

Olayın faili olduğu belirtilen 5 kişinin gözaltına alındığı bilgisini paylaşan Soylu, “Sorgulanan kişi aracı buraya getirip bombayı kendisinin düşürdüğünü itiraf etti. 2004 yılında kardeşi terör örgütündeyken güvenlik güçlerimiz” dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Soylu, bombanın uzaktan kumandalı cihazla patlatıldığını ve aracın kiralandığını söyledi. Bombanın türü hakkında soru soran gazeteci, ‘Bombanın türü değerlendirmeden sonra belli oluyor. Detayları benden daha iyi biliyorsun.

Soylu dedi ki:

“Diyarbakır Emniyet Müdürlüğümüz, Lice istikametinde hem bu aracı buraya bırakan hem de bombayı yerleştiren kişiyi bir saatten kısa sürede yakaladı. Hemen sorgulandılar ve sorgulanan kişi aracı buraya getirip bombayı attığını itiraf etti. 2004 yılında kardeşi terör örgütündeyken güvenlik güçlerimiz tarafından etkisiz hale getirilen biri. Soruşturma kapsamında şu anda 5 kişi gözaltında. Alınan bilgiler doğrultusunda operasyonumuz devam edecektir. Huzurumuzu bozmak isteyen terör örgütlerine bu fırsat verilmeyecektir. Bu çaba sonuna kadar devam edecektir. Doğu ve güney müreffeh olacak. PKK yok olacak, mücadelemiz devam edecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da patlamaya ilişkin yaptığı paylaşımda, “Diyarbakır’da polislerimizi taşıyan servis aracının yanında bulunan başka bir aracın patlaması sonucu 8 polis memuru yaralandı. Görevlilerce hastanelere sevk edilen yaralılarımızın genel durumu Ambulanslar yeter. Geçmiş olsun’ diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu