Haber

Uludağ Premium Ultra Trail: Doğa ve Müziğin Buluşması

Uludağ’ın zirvesinde 6. kez gerçekleştirilen ‘Uludağ Premium Ultra Trail’ etkinliği, unutulmaz patikalara ve Devlet Senfoni Orkestrası’nın orman içindeki müzik performansına sahne oldu.

Uludağ Premium bu yıl da sporculara klasik müzik eşliğinde koşma zevkini yaşattı. Her yıl olduğu gibi Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası sanatçılarının klasik müzik dinletileri de parkurların farklı noktalarında Uludağ’ın eşsiz doğasında koşuculara eşlik etti.

Uludağ Premium ana sponsorluğunda 100, 66, 30, 16 ve 6 kilometrelik doğa harikalarında gerçekleşen etkinlik, katılımcılara farklı etaplarda koşma fırsatı sundu. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 6.’sı düzenlenen yarışa yerli ve yabancı 2 bin 200 kişi katıldı. ‘Uludağ Premium Ultra Trail – (UPUT)’ uluslararası unvanına 2024 yılında ulaşmayı hedeflerken, katılımcı sayısının yaklaşık 4 bine ulaşması bekleniyor. 100 ve 66 kilometre uzunluğunda kesintisiz koşulan parkurlardan oluşan maraton, Zeyniler, Cumalıkızık, Kürekli Şelalesi, Saitabat Şelalesi, Buzul Göletleri, Uludağ Tepe, Softaboğan Şelalesi, Bakacak, Kurbağakaya ve Sarıalan gibi yerlerden geçerek koşuculara eşsiz bir doğa deneyimi yaşattı.

Uludağ İçecek İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Kızıl, “Bu yıl 2 bin 200 katılımcı rekor katılım var. Akşamları farklı etkinlikler düzenliyoruz. Akşamları konserler düzenliyoruz. 6 kilometreden 100 kilometreye kadar farklı parkurlar var. Sabahın ilk saatlerinde başladık. 100 kilometrelik parkur bir nevi Bursa tipi olacak. Hareket hayatımızın en değerli sporlarından biri olmalı. Hareket varsa mutlaka bir şeylerin içinde olmalıyız, 150 bin yabancı. etkinlik, 2 bin kişi sadece yurt dışından geliyor. 4.5 bin kişi burada diye düşünürken Türkiye’yi ve Uludağ’ı başka nasıl tanıtalım. Uludağ sadece kışın yaşanmasın. Bunun gibi etkinliklerle burayı yazın açık tutmamız lazım. Bunu dünyada olduğu gibi Avrupa’da da yapabiliriz. Dünyada olmayan senfoni konseriyle fark yarattığımızı düşünüyoruz. Ormanda sporcular klasik müzik duyunca şaşırıyorlar” dedi.

Türkiye’nin dört bir yanından yarışa gelen sporcular, “Önceki katılımcılardan aldığımız bilgiler çerçevesinde parkuru çok merak ediyoruz. İnşallah kazasız bir şekilde yarışı tamamlarız. Gerçekten muhteşem bir organizasyon yaptılar. Bundan sonra her yıl katılmayı planlıyoruz.” – BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu