Ekonomi

Mardin’in tarihi dokusunu bozan bina yıkılıyor

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda, sit alanı içerisinde ilk etapta belirlenen, kentin tarihi ve kültürel dokusuna zarar veren 240 adet betonarme binanın yıkım çalışması tamamlandı. , devam ediyor.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Demirtaş, Yenikapı Mahallesi Yeniyol Sokak’ta bulunan 5 katlı binanın yıkım çalışmasına başladı.

Ekiplerin güvenlik önlemlerinin ardından yıkım çalışmasının ardından Demirtaş, korunan alanda yıkılması planlanan diğer betonarme yapıları da inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

“Yıkamaya devam edeceğiz”

Demirtaş, betonarme binaların temizlenmesiyle tarihi kentin gerçek değerinin ortaya çıkacağını kaydederek, şunları kaydetti:

Yaklaşık 5.500 metrekare kapalı alana sahip 20 daireli bir yapıdır. Binaları yıkmaya devam edeceğiz. Koruma alanındaki tüm betonarme binaları yıkmayı düşünüyoruz. Buranın bir çekim merkezi, bir turizm merkezi olduğunu yakın zamanda daha keyifli bir şekilde herkes görecek.

Sit alanında yıkılması gereken bine yakın yapının bulunduğunu kaydeden Demirtaş, yıkım kararı için çalışmaların yapıldığını bildirdi.

“2 yılda 180’e yakın binayı yıktık”

Geçmişteki tarihi kültürüne uygun bir Mardin ortaya çıkaracaklarına işaret eden Demirtaş, şöyle konuştu:

Geçmişten fotoğraflara bakarsanız bugünkü Mardin ile 2 yıl önceki Mardin arasında çok büyük fark olduğunu göreceksiniz. Çünkü 180’e yakın binayı yıktık. Bine yakın bina var hepsini yıkmayı hedefliyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın çalışmalarda değerli dayanakları olduğunu anlatan Demirtaş, son 2 yılda bakanlığa 18 milyon TL olmak üzere toplam 29 milyon TL’nin üzerinde ödeme yapıldığını sözlerine ekledi. Yıkılan binalar için.

habermut.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu